Na myśl o złożach złota w Polsce wielu osobom rozpala się wyobraźnia. Czy faktycznie poszukiwanie tego cennego kruszcu może stać się dla nas dochodowym zajęciem i gdzie złoto występowało dawniej? Gdzie można znaleźć złoto w Polsce? Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom!
Czy w Polsce jest złoto?
Pojęcie gorączki złota kojarzy nam się z terenami w Klondike, Kalifornii czy Kolorado. A przecież w trakcie trwania epoki średniowiecza wydobycie złota odbywało się na ziemiach Polskich, Czeskich i w pobliżu Węgier! Nadal szacuje się, że złoża złota w Polsce są czwartymi co do wielkości w Europie, zaraz po Francji, Szwecji i Finlandii.
Mapy złota w Polsce – gdzie w Polsce można znaleźć złoto?
Złoto w Polsce występuje najbardziej obficie na Dolnym Śląsku, a konkretniej jest to Pogórze Izerskie, okolice Złotoryi, Lwówka Śląskiego, tereny Legnickiego Pola i obszary w Górach Złotych (pasma położonego we wschodnich Sudetach, ciągnących się od Przełęczy Kłodzkiej do Przełęczy Ramzovskiej po czeskiej stronie).
Przyglądając się kartom historii, pierwsze wzmianki o Zlatych Horach pochodzą z 1222 roku, w którym to czasie książe Władysław III Henryk spierał się o kopalnie w Górach Opawskich z biskupem wrocławskim Wawrzyńcem. Według zapisów, w roku 1559 do Nysy wysyłano z tego regionu tygodniowo ok. 160-280 gramów złota w monetach.
Również w Głuchołazach możemy napotkać sporo pozostałości po sztolniach. Jednym z najbardziej znanych i największych projektów była Sztolnia Trzech Króli, z której łącznie wydobyto 2,8 ton złota (11 kilogramów na rok). Tam też znaleziono słynne samorodki złota (1,38 kg i 1,78 kg), które zostały sprezentowane cesarzowi Rudolfowi II. Co ciekawe, największy samorodek złota w Polsce waży 4,5 kilogramy (na świecie rekordowy egzemplarz ma masę 92 kg).
Przeczytaj też: Jak znaleźć pracę po 50tce? | Grybów: Stara Baśń i inne miejsca warte uwagi
Interaktywna mapa złota
Jeśli chcesz zobaczyć na mapie, gdzie w Polsce lub Europie wydobywa się złoto, srebro lub inne minerały i pierwiastki, możesz skorzystać z ciekawej interaktywnej mapy. Po oznaczeniu jednej lub kilku kategorii minerałów na mapie pojawią się punkty. Znajdziesz tu szczegółowy opis taki, jak nazwa kopalni, metody wydobycia i aktualna rola dla przemysłu.
Mapa znajduje się pod adresem: klik.

Kopalnia złota w Polsce
Na mapie polskiego złota istotnym punktem była również kopalnia w Złotym Stoku, która uchodzi jednocześnie za najstarszy ośrodek górniczy w Polsce. Prace przy wydobyciu złota w tym miejscu trwały łącznie około 700 lat (ostatnią kopalnię zamknięto w 1961 roku) i szacuje się, że pozyskano łącznie 16 ton czystego złota. Specjaliści uważają, że w rejon Złotego Stoku nadal jeszcze obfituje w ten cenny kruszec (może być go od 2,5 do 29 ton), jednak na znacznych głębokościach.
Inna kopalnia złota, która liczyła się w średniowieczu to ta znajdująca się w Złotoryi, w której na przełomie XI i XII wieku trwała prawdziwa gorączka złota. Dziś jako atrakcja turystyczna funkcjonuje jeszcze kopalnia Aurelia, a w samej miejscowości swoją siedzibę ma Polskie Bractwo Kopaczy Złota.
Można więc śmiało powiedzieć, że zarówno złoża złota, jak i kopalnie złota w Polsce istniały i przynosiły swoim właścicielom spory dochód.
Kopalnie złota dziś
Aktualnie wydobycie złota prowadzone jest jedynie przez KGHM Polska Miedź S.A. na wąskim obszarze kraju. Zdecydowana większość złóż dolnośląskich już dawno uległa wyczerpaniu, a prace w tych rejonach uznano za nierentowne. Co ciekawe, złoto nie pochodzi z kopalni złota, lecz kopalni miedziowo – srebrowych na monoklinie przedsudeckiej. Występuje ono tu w postaci utlenionej w białym spągowcu. Drugim źródłem są również w tym miejscu występujące łupki miedzionośne.
Współczesne wydobycie jest skomplikowanym procesem, wymagającym odzyskiwania kruszcu w procesach technologicznych. KGHM odzyskuje złoto ze szlamu złotonośnego, który powstaje w procesie elektrorafinacji srebra. Tak pozyskany kruszec jest sprzedawany w postaci sztabek:
- 0,5 kg
- 1 kg
- 4 kg
- 6 kg
- 12 kg
W chwili obecnej KGHM prowadzi sprzedaż jedynie w modelu B2B. Oznacza to, że indywidualni odbiorcy nie mają możliwość zakupu złota lub innego kruszcu bezpośrednio u producenta. Firma myśli jednak o zmianach i produkcji mniejszych sztabek z myślą o osobach prywatnych zainteresowanych zakupem.

Ile wydobywa się złota w Polsce?
KGHM kojarzymy głównie z miedzią, jednak jak sie okazuje, jest również drugim na świecie producntem srebra. W 2019 roku większe ilości tego kruszcu wydobyto jedynie w Meksyku! Jak natomiast wyglądaja statystyki pod względem wydobycia złota? Jak podaje firma, w 2019 roku wyprodukowano 3,2 tony złota, co w tamtym momencie było równowartością 700 mln złotych. Z kolei w pierwszych trzech kwartałach roku 2022 z fabryk KGHM wyjechały niemal 2 tony złota.
Poszukiwacze złota w Polsce
Wspomniane wyżej Bractwo Kopaczy Złota świętować będzie w tym roku swoje 30-lecie. Zrzesza ono pasjonatów złota, popularyzuje wiedzę historyczną na temat poszukiwania złota i samego kruszcu, a także uczy zainteresowanych tematem o metodach wydobywczych i całym regionie. Co roku Bractwo organizuje też zawody w płukaniu złota.
Trzeba pamiętać, że działalność polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin może być w Polsce wykonywana jedynie po uzyskaniu stosownej koncesji, które udziela minister spraw środowiska. Wnioskodawca musi być przedsiębiorcą, a nie osobą fizyczną. Jednak trudno nazwać „złożem” złoto występujące w formie okruchów w stanie wolnym, np. przenoszonych prądem rzek.
W dobie postępującej inflacji znacznie więcej niż poszukiwaczy złota jest jego nabywców, którzy pragną zachować wartość pieniądza. Doradcy finansowi radzą, by nabywać sztabki złota lub złote monety bulionowe. Może to być jeden ze sposobów, aby zabezpieczyć swoje oszczędności lub inwestycja. Jeżeli mimo wszystko zależy nam bardziej na przygodzie i przeniesieniu się w czasie, w naszym kraju odbywają się liczne imprezy tematyczne, na których organizowane są pokazy, szkolenia oraz wczasy związane z poszukiwaniem złota. Ma to miejsce nie tylko w Złotoryi, ale też podczas Lwóweckiego Lata Agatowego w Lwówku Śląskim.