Ile zarabia nauczyciel?

ile zarabia nauczyciel na godzine

Wszyscy rodzice zgodzą się z tym, że ich dzieci powinny być prowadzone przez nauczycieli z pasją i energią do działania. Aby tak było, zawód nauczyciela musi być powszechnie szanowany, a co za tym idzie, odpowiednio wynagradzany. Jak jest w rzeczywistości? Ile zarabia nauczyciel?

Jakie są średnie zarobki nauczyciela?

Patrząc na obecną sytuację na rynku pracy, dostrzec możemy wyraźnie, że brakuje wykwalifikowanych nauczycieli. Czym może być to spowodowane? Wiele osób, które do tej pory podchodziły z zapałem do nauczania, rezygnuje z pracy w szkole z uwagi na niskie zarobki (zwłaszcza na początku kariery). 

Oto jak przedstawiają się stawki minimalne:

 • nauczyciel początkujący: 3424 złote brutto,
 • nauczyciel mianowany: 3597 złotych brutto,
 • nauczyciel dyplomowany: 4224 złote brutto.

W ten sposób wygląda tzw. goła pensja. Na szczęście nauczyciele mogą liczyć jeszcze na dodatki, „trzynastki” i odprawy kierownicze. Dlatego też średnia pensja nauczyciela wygląda tak:

 • nauczyciel początkujący: 4432,15 złotych brutto,
 • nauczyciel mianowany: 5318,58 złotych brutto,
 • nauczyciel dyplomowany: 6795,97 złotych brutto.

Rok 2023 – jak wzrosną nauczycielskie pensje?

Rok 2023 ma przynieść podwyżki nie tylko cen na sklepowych półkach, ale też w wynagrodzeniach. Znacząco wzrośnie płaca minimalna, co zobliguje pracodawców do podniesienia pensji także bardziej doświadczonym pracownikom. 

Czy zmieni się też coś w kwestii oświaty? Minister Nauki i Edukacji Przemysław Czarnek zadeklarował, że pensje nauczycieli wzrosną o 9%. Jeśli postanowienie to wejdzie w życie, średnie zarobki będą wyglądały następująco:

 • nauczyciel początkujący: 4830,96 złotych brutto,
 • nauczyciel mianowany: 5797,15 złotych brutto,
 • nauczyciel dyplomowany: 7407,47 złotych brutto. 

Ile nauczyciel zarabia na godzinę?

Warto rozwinąć w tym miejscu jeszcze jedną kwestię – tego, ile zarabia nauczyciel za godzinę pracy. Spójrzmy jednak najpierw na to, jak wygląda jego praca. Pełen etat w przypadku nauczyciela oznacza 18 godzin spędzonych na nauce dzieci i młodzieży w szkole. Urlop wypoczynkowy, jakim dysponuje, wynosi 82 dni, a w 2023 roku nawet 83 dni. Choć więc zarobki na tym stanowisku nie są porażająco wysokie, w przeliczeniu na ilość godzin, stawka jest 2,5 razy wyższa od przeciętnego wynagrodzenia w naszym kraju. 

Trzeba jednak pamiętać, że oprócz sporej odpowiedzialności i pracy w warunkach stresujących nauczyciele muszą poświęcić wiele czasu na samokształcenie i sprawdzanie prac domowych. Choć trudno określić, ile każdy pracownik faktycznie przeznacza na tę pracę, to do podstawowego zakresu obowiązków należy więc doliczyć: 

 • zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,
 • inne zajęcia, które wynikają z zadań statutowych szkoły (np. odpowiadające na potrzeby lub zainteresowania uczniów),
 • przygotowanie do zajęć i doskonalenie zawodowe. 

Jak pensja nauczyciela wygląda w innych krajach?

Zasada w tym sektorze jest prosta – im wyższy procent PKB przeznaczono na oświatę, tym wyższa jest też stawka dla nauczycieli. W Polsce procent ten wynosi 4,5. A jak wygląda to w innych krajach Europy? Najwięcej na edukację przeznacza Belgia, Szwecja i Francja, a na dole rankingu znajduje się Irlandia, Litwa, Słowacja i Gruzja.

Zarobki w poszczególnych państwach przeliczone na walutę Euro przedstawiają się następująco:

 • w Niemczech od 5000 do 5500 EUR,
 • w Holandii 4000 do 4500 EUR,
 • w Norwegii 4000 do 4500 EUR,
 • w Irlandii 4000 do 4200 EUR,
 • w Belgii 4000 do 4100 EUR,
 • we Francji 3000 do 3300 EUR.

Należy jednak pamiętać, że wysokie zarobki nie są jednoznaczne z dużo wyższym poziomem życia nauczycieli, ponieważ w krajach rozwiniętych koszty utrzymania są proporcjonalnie duże. 

Ile zarabia nauczyciel przedszkolny?

Myśląc o nauczycielach mamy zazwyczaj obraz tych osób, które uczą w szkołach podstawowych, zawodowych i średnich. Zapominamy często o przedszkolankach, mających na sobie również sporą odpowiedzialność. Ich obowiązkiem jest rozwijać dojrzałość szkolną maluchów oraz zgłaszać zauważone nieprawidłowości w rozwoju. Czy pensja rekompensuje wszystkie trudy, z jakimi mierzą się nauczyciele w przedszkolu?

Najniższe zarobki oferowane w tym zawodzie mieszczą się w granicy 2000 złotych netto, a najwyższe sięgają 5000 złotych brutto. Te ostatnie zdarzają się jednak rzadko i są proponowane osobom mieszkającym w dużych miastach, które np. będą prowadzić zajęcia w języku obcym. 
Średnia pensja nauczyciela przedszkolnego wynosi w Polsce 2500 złotych netto. Nie dziwi więc fakt, że niewiele osób chce podjąć się tego wyzwania.

Informacje dotyczące nowelizacji Karty Nauczyciela: https://www.gov.pl/web/cea/zmiana-karty-nauczyciela-w-zakresie-awansu-zawodowego