Kiedy warto zmienić pracę?

kiedy warto zmienić prace

Praca nieprzynosząca satysfakcji, w którą nie chcemy się angażować, przynosi niewiele pożytku zarówno pracodawcy, jak i nam samym. Jeśli czujemy się źle, wykonując swoje obowiązki, najprawdopodobniej nastał czas na zmianę pracy. Kiedy najlepiej warto to zrobić?

Małe miasto a praca – Gorlice przykładem

Zanim przejdziemy do wskazówek pomagających nam podjąć właściwą decyzję w kwestii zmiany pracy, skupmy się na sytuacji w mniejszych miejscowościach. Dużo łatwiej jest przecież porzucić swoje obowiązki, jeśli wiemy, że wokół nas czekają pracodawcy gotowi nas przyjąć. W małych miasteczkach wydaje się to nie takie proste, co wzbudza nasze naturalne obawy. 

Możemy wziąć sobie dla przykładu miasto Gorlice położone w województwie małopolskim. Mimo niewielkiej liczby mieszkańców (ok. 28 tysięcy), dobrze radzą sobie tu przedsiębiorstwa tj. FOREST Gorlice Sp. z o.o., Grupa Kapitałowa „Glinik” S.A. czy TLC Architectural Metalwork. Czy przekłada się to na oferty pracy? Możemy to sprawdzić na tej stronie. Będąc na bieżąco z tym, jakich w różnych branżach poszukuje się pracowników, łatwiej będzie nam się zastanowić nad własną zmianą zatrudnienia. Spokoju może dodać nam fakt, że aktywnie poszukujący pracy, zwykle znajdują coś dla siebie w stosunkowo niedługim czasie.

Zastanówmy się teraz, jakie mogą być powody tej decyzji. 

Sygnały ostrzegawcze:

Pojawienie się rutyny

Rutyna jest największym wrogiem kreatywności. Jeśli w pracy zaczynamy się nudzić, przykładanie się do wykonywania nawet najprostszych czynności wydaje się nagle bardzo męczące. Większość z nich możemy robić automatycznie lub wręcz zaniedbywać. Prędzej czy później, zauważy to przełożony, co może jeszcze pogłębić nasze uczucie zniechęcenia. Jeśli więc czujemy, że w naszą pracę wkradła się rutyna, musimy zacząć działać!

Brak możliwości rozwoju

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że już czas rozejrzeć się za nowym stanowiskiem, jest brak szkoleń i wyzwań stawianym pracownikom. W każdej firmie, bez względu na branże, konieczne są regularne szkolenia i warsztaty dla personelu, pozwalające im zwiększyć swoje kompetencje. Jeśli nasz zakład pracy zatrzymał się w latach 90., warto poszukać wyzwań gdzieś indziej.

Niewielkie szanse na awans

Zgodnie z najnowszą dyrektywą Unii Europejskiej, już na etapie zatrudnienia pracownik powinien wiedzieć, jak może przebiegać jego dalsza kariera zawodowa. Stopnie awansu powinny być osiągalne i opierać się na jasnych dla wszystkich zasadach. Bez względu na to, czy będzie to awans w pionie (na wyższe stanowisko), czy w poziomie (nowe kompetencje i obowiązki), szanse na niego powinny być realne. W przeciwnym wypadku jest to dla pracownika znak, żeby zmienić pracę. 

Wynagrodzenie stoi w miejscu

Oczywiście wraz ze wzrostem obowiązków, pojawia się zwykle propozycja zwiększenia wynagrodzenia. Koszty życia rosną, a wypłata, która wydawała się atrakcyjna w momencie zatrudnienia, przestaje wystarczać. Mamy w takiej sytuacji dwa wyjścia: sami zainicjować rozmowę na ten temat z szefem lub pokornie czekać na jego krok. Jeśli mimo naszych prób negocjacji, temat nie zostaje podjęty, decyzja o odejściu powinna być naturalna. Praca, która nie umożliwia nam zaspokojenia podstawowych potrzeb, zwyczajnie mija się ze swoim celem. 

Napięta atmosfera

Mówi się, że w dobrym towarzystwie można robić cokolwiek i jest w tym wiele prawdy. Trudne relacje z przełożonym i współpracownikami prędzej czy później odbiją się na naszej motywacji, efektywności, a nawet zdrowiu fizycznym i psychicznym. Mowa tu nie tylko o stosowaniu mobbingu (co przejawia się obrażaniem, wyśmiewaniem, lekceważeniem czy przydzielaniem bezsensownych zadań), ale też o zwykłej ludzkiej nieżyczliwości. Trudno lubić pracę, w której spotkanie z szefem jawi się jako źródło zagrożenia, a my sami nie jesteśmy traktowani na równi z resztą zespołu. 

Przeczytaj też: Nauczyciel – zarobki, wymagania, kwalifikacje. Poznaj je!

Wypalenie zawodowe

Każdy w pracy ma lepsze i gorsze okresy, ale jeśli negatywny stosunek do swoich obowiązków utrzymuje się przez dłuższy czas, musimy to potraktować jako wyraźny sygnał ostrzegawczy. Spadek energii, motywacji i radości z wykonywanych zajęć trwający kilka tygodni lub nawet miesięcy może świadczyć o wypaleniu zawodowym. Zdarza się, że przyczyną takiej sytuacji są czynniki wymienione powyżej, ale równie dobrze może się okazać, że to my potrzebujemy całkowitej zmiany zawodu. Warto zaryzykować bez względu na wiek czy sytuację rodzinną. Wypaleni zawodowo pracownicy z reguły i tak trafiają na listę osób predestynowanych do zwolnienia.