Jak znaleźć pracę po 50?

Jako ludzie mamy skłonność do szukania stabilizacji i bezpieczeństwa, która nasila się wraz z wiekiem. Dlatego niektórym tak trudno jest podjąć nową pracę po pięćdziesiątce. Jeśli właśnie stoimy przed takim wyzwaniem, ten artykuł pomoże poradzić sobie z najczęstszymi wątpliwościami. Jak znaleźć pracę po 50? Gdzie szukać ofert?

Czy szukanie pracy po pięćdziesiątce jest skazane na porażkę?

Wiele osób z pokolenia baby boomers ma problem z dostosowaniem się do obecnej rzeczywistości. Nic dziwnego – wszystkie pokolenia wstecz pracowały przez całe życie w jednym przedsiębiorstwie, co dziś wydaje się niemożliwe. Dlatego nie tylko młodsi muszą nastawić się na ciągłe zmiany i przebranżowienie, ale również współcześni pięćdziesięciolatkowie. Czy ich szanse dorównują młodszym?

Choć w Polsce dane nie jawią się zbyt optymistycznie (jedynie 32,9% pracujących w wieku 50+), sam rynek pracy wymusi wkrótce powrót starszych pracowników na stanowiska. Widać to wyraźnie na przykładzie państw zachodnich – w Szwecji pracuje 44,6 procent pięćdziesięciolatków, w Estonii 44,1 procent, podobnie jest też w Niemczech, Holandii, Danii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. 

Starsi kandydaci zaczynają być postrzegani przez pracodawców przez pryzmat swoich mocnych stron. Docenia się ich zaangażowanie i odpowiedzialność, która nie jest tak oczywista u młodszych pracowników. Poza tym społeczeństwo się starzeje, co musi zaowocować zmianą w polityce zatrudnienia wielu przedsiębiorstw. 

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, osoby aktywne zawodowo po pięćdziesiątym roku życia powinny 1) nie bać się zmienić miejsca pracy 2) pozostać otwarci na możliwości rozwoju zawodowego 3) śmiało wkraczać na rynek pracy po wieloletniej przerwie lub nawet po raz pierwszy w życiu. 

Przeczytaj też: Kiedy warto zmienić pracę? | Ile zarabia nauczyciel?

Gdzie szukać ofert?

Przejdźmy teraz do zagadnienia kluczowego dla osób, które szukają pracy po 50: gdzie jej szukać? Oto kilka możliwości:

  • Firmy, które są znane z zatrudniania starszych pracowników oraz dbania o nich. W przedsiębiorstwach, ceniących zaangażowanie i umiejętności, rekruterzy nie odrzucają kandydatów tylko ze względu na ich zaawansowany wiek. Jeśli jednak nie słyszeliśmy o takich pracodawcach w naszej okolicy, warto zajrzeć do Internetu i poszukać wiarygodnych opinii;
  • Metoda rekomendacji. W wieku pięćdziesięciu lat znamy już z pewnością sporo ludzi pracujących w różnych miejscach, a oni mogą potwierdzić naszą dobrą reputację, na którą w końcu przez lata pracowaliśmy. Takie polecenie może być w oczach pracodawców cenniejsze niż nawet najlepiej wykreowane CV;
  • Urząd Pracy. Warto się tutaj zarejestrować, ponieważ każdy Urząd powinien prowadzić własny program aktywizacji osób 50+, obejmujący m.in. podniesienie kwalifikacji zawodowych. Do dyspozycji bezrobotnych jest też pośrednik pracy, który może podpowiedzieć rozwiązania, jakie jeszcze nie przyszły nam do głowy;
  • Dołączenie do sieci franczyzowej, czy to w popularnych sklepach spożywczych, czy małych kawiarniach. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat będzie na tym stanowisku niezwykle cenne, a też same sieci chętnie współpracują z przedstawicielami nieco starszego pokolenia. 

Poznaj i zaprezentuj swoje mocne strony!

Pora na właściwą prezentację. Aby nasze CV zainteresowało potencjalnego pracodawcę, musi być dopracowane. Do kluczowych elementów należą:

  • zdjęcie, najlepiej wykonane przez fotografa,
  • krótkie podsumowanie zawodowe znajdujące się na pierwszej stronie dokumentu,
  • wytłuszczenie stanowisk, które w naszej karierze były najważniejsze i wiążą się ze stanowiskiem, na które aplikujemy,
  • odpowiedni format, przy czym elektroniczna forma PDF będzie wyglądać lepiej niż nawet najlepiej wydrukowany dokument.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto poradzić się zaufanego przyjaciela, który z procesem rekrutacji zmierzył się już niejeden raz. Co ciekawe data urodzenia jest daną wrażliwą, więc jeśli nie chcemy jej podawać, nie musimy tego robić.

A co warto podkreślić podczas rozmowy o pracę? Najlepiej to, w czym górujemy nad młodszymi pracownikami. Może być to większa cierpliwość i rozwaga, dyspozycyjność (z uwagi choćby na brak większych zobowiązań rodzinnych) oraz lojalność wobec firmy. Cechy te mogą być bardzo wartościowe w oczach naszego przyszłego szefa!