Przygotowanie do wędrówki po górskim szlaku — porady dla początkujących

wedrowka w gorach poradnik

Wybierasz się na górski szlak? Aby Twoja podróż była satysfakcjonująca i bezpieczna, musisz się do niej odpowiednio przygotować. Zawsze miej respekt do gór i mierz siły na zamiary. Zapoznaj się z naszymi radami, a każdy szlak turystyczny będzie fascynującą i bezpieczną przygodą! 

Szlak górski — 5 zasad początkującego wędrowca 

Wybierasz się na szlak górski, ale wcześniej nie miałeś do czynienia z takimi trasami turystycznymi? Wiedz zatem, że czeka Cię świetna zabawa, ale nie będzie to spacerek po miejskim parku. Zastosuj się do naszych rad, a każde szlaki turystyczne w górach zachwycą Cię swoim pięknem. Unikniesz zniechęcenia do takich aktywności, jeśli odpowiednio się przygotujesz! 

Wybierz odpowiedni szlak turystyczny 

Góry potrafią zaskoczyć. Trasy, które wydają się łatwe, pokonały już niejednego, zbyt brawurowego śmiałka. Dlatego zawsze miej respekt do górskich szlaków i mierz siły na zamiary. Wybieraj trasy dostosowane do swojej kondycji i doświadczenia. Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że Twoje przygotowanie niej jest duże, a zatem zaczynaj od szlaków turystycznych oznaczonych jako łatwe i dla początkujących. Później będziesz mógł zwiększać poziom trudności, ale dopiero gdy już nabierzesz większej wprawy i rozeznasz się we własnych możliwościach. 

Zorganizuj się!

Zawsze planuj swoje wycieczki. Starannie wybierz górski szlak, dowiedz się, ile czasu zajmie Ci jego przejście i dolicz do tego godziny na niespodziewane postoje. Pamiętaj, że musisz zejść z gór, zanim zrobi się ciemno! Na szlaki turystyczne najlepiej wybierać się jak najwcześniej rano. Wówczas mamy pewność, że zmierzch nie zastanie nas na wysokościach. Poranne wędrowanie ma również inną zaletę. 

W sezonie burzowym wyładowania atmosferyczne zdarzają się najczęściej popołudniami. Nie jest to jednak regułą, dlatego kolejna kluczowa kwestia to sprawdzanie prognoz pogody! Radar burz może być bardzo przydatny, ale nie opieraj się wyłącznie na jego wskazaniach. Monitoruj prognozy na bieżąco, sprawdzaj także komunikaty lokalnych górskich jednostek pogotowia ratunkowego. Jeśli na stronie internetowej przeczytasz, że specjaliści odradzają wyjście w góry lub piszą o bardzo trudnych warunkach, to zdecydowanie nie jest to najlepszy czas dla Ciebie na wyjście na szlak! 

Jeśli pogoda sprzyja i znalazłeś trasę idealną na swoje możliwości, powiedz komuś, gdzie się wybierasz i o której planujesz wrócić. Jeśli coś przytrafi Ci się na szlaku, ta osoba będzie wiedziała, że trzeba zawiadomić służby i gdzie należy Cię szukać. W górach często brakuje zasięgu, dlatego przydaje się papierowa mapa turystyczna. Miej ją pod ręką i bądź z nią obeznany. Wówczas na pewno się nie zgubisz. 

Ubierz się stosownie do okazji 

Po odpowiednim doborze i zaplanowaniu trasy, sprawdzeniu pogody, zaopatrzeniu się w mapę turystyczną i poinformowaniu kogoś o swoich zamiarach, pora na odpowiedni ubiór i właściwe skompletowanie zawartości plecaka. Do wygodnego i bezpiecznego przemierzenia, nawet najłatwiejszego szlaku górskiego, potrzebujesz odpowiednich butów trekkingowych

To obuwie ze specjalną podeszwą, które nie pozwoli Ci się poślizgnąć czy złamać kostki na wystających kamieniach czy korzeniach, będzie odpowiednią amortyzacją dla Twoich kolan i zapobiegnie powstaniu bolących pęcherzy na stopach po całodniowej wycieczce. Ubieranie adidasów to bardzo zły pomysł! Potrzebujesz solidnego obuwia. W sklepach znajdziesz modele dobre do chodzenia po górach zimą oraz latem. 

Co do pozostałego ubioru — w górach sprawdza się stosowanie zasady “na cebulkę”. Tutaj pogoda zmienia się bardzo szybko i często bardzo skrajnie. To oznacza, że możesz wędrować w pełnym słońcu, a za chwilę marznąć. Dlatego ubieraj różne warstwy odzieży, które, w razie potrzeby, możesz łatwo z siebie zdjąć i ponownie założyć. Sprawdza się także odzież odporna na wilgoć i wiatr, przewiewna i elastyczna. W sklepach sportowych znajdziesz mnóstwo spodni trekkingowych, polarów, bluz, kurtek i wszystkiego, co będzie Ci niezbędne. 

Mądrze spakuj swój plecak

Przyda Ci się również raczej większy niż mniejszy plecak. Musisz wziąć odpowiednio dużo wody — ale też nie za dużo! Nie chcesz przecież nosić zbyt wielu zbędnych kilogramów i dodatkowo się męczyć. Ma Ci się dobrze wędrować. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest również jedzenie. W górach sprawdzą się batony proteinowe, kanapki, owoce — wszystko to, co doda Ci jak najwięcej energii. 

Górski szlak to nie miejsce na przejmowanie się dietą. Weź se sobą dobrze wyposażoną apteczkę. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebować pomocy lub kiedy w potrzebie znajdzie się inna osoba, którą spotkasz na szlaku. Choć nie planujesz schodzić z gór po ciemku, zabierz ze sobą latarkę lub czołówkę. Wychodząc w góry, trzeba być przygotowanym na wszelkie niespodziewane sytuacje. 

Nie tylko latem nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej. Ciemne okulary to nie wszystko. Porządny krem z filtrem to podstawa Twojego ekwipunku! Nawet zimą słońce, które w górach jest przecież bliżej, świeci mocno, a jego promienie odbijają się od śniegu, powodując poparzenia słoneczne wśród wielu turystów, którzy nie przygotowali się odpowiednio na takie warunki. 

Dbaj o swoje bezpieczeństwo

Przed wyjściem na szlak turystyczny naładuj telefon i najlepiej weź ze sobą także powerbank. Zapisz sobie numer lokalnego górskiego pogotowia ratunkowego, a idealnie jeśli zainstalujesz aplikację “Na ratunek”, która, w razie nagłego wypadku, precyzyjnie wskaże Twoją lokalizację. Po górach nie wędruj sam. Jeśli nie masz towarzystwa, możesz spróbować dołączyć się do kogoś, kogo spotkasz na szlaku. 

To znacznie bezpieczniejsze, a musisz też wiedzieć, że po trasach górskich wędrują sami życzliwi turyści! Miej respekt go gór. Jeśli trasa, którą wybierzesz, okaże się zbyt trudna, nie ryzykuj. Zawróć i wybierz inny szlak lub przełóż tę wycieczkę na inny dzień. Dlatego dobrze, jeśli będziesz mieć także plan B. I pamiętaj, aby nigdy nie zbaczać z wytyczonych szlaków! Jeśli spotkasz dziką zwierzynę, oddal się powoli. Pamiętaj, że to dom wielu zwierząt, a Ty jesteś tam tylko gościem!