Praca sezonowa – gdzie szukać pracy na wakacje?

praca na wakacje

Wakacje to dobry moment nie tylko na odpoczynek, ale też na pracę sezonową. Gdzie szukać pracy w wakacje? Jakie są najciekawsze oferty dla osób młodych i niepełnoletnich? Postarajmy się tego dowiedzieć!

Jakiej pracy sezonowej szukać?

Lato to intensywny czas zwłaszcza dla branż związanych z turystyką, gastronomią czy ogrodnictwem. Jeśli mamy już ukończone osiemnaście lat, możemy też szukać zatrudnienia w sklepie (także w tych sprzedających alkohol), jako kelnerzy i barmani.

Bardzo popularnym zajęciem, które młodzi podejmują w trakcie wakacji, jest też praca w miejscach o dużym skupisku turystów – np. jako pomoc w ośrodkach wypoczynkowych lub wypożyczalniach sprzętu sportowego.

Warto jednak przeglądać różne oferty pracy na wakacje, bo dobre warunki znaleźć możemy także jako dostawcy (np. do realizacji zamówień gastronomicznych), kurierzy rowerowi czy specjaliści ds. obsługi klienta w call center.

Praca na wakacje: podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Dla osób, które chcą rozwijać się zawodowo nawet w sezonie wakacyjnym, wiele firm przygotowuje propozycje ciekawych i płatnych praktyk lub stażu. Choć nie możemy się w tym wypadku spodziewać wysokiego wynagrodzenia (jak miałoby to miejsce w przypadku normalnej umowy o pracę), zdobyte w ten sposób doświadczenie może okazać się nieocenione w przyszłej karierze zawodowej.

praca sezonowa

Taki płatny staż lub praktyki możemy znaleźć na stronach firm, w których chcielibyśmy pracować. Ciekawe oferty widnieją również na stronach biur karier i na portalach z ogłoszeniami o staż i praktyki dla studentów.

Zawsze istnieje też szansa, że koordynator naszej praktyki odezwie się do nas w przyszłości i zaproponuje umowę na pełny etat.

Praca sezonowa: agencja pracy tymczasowej

Praktycznie w każdym większym mieście działają agencje pracy tymczasowej. Warto się do nich zgłosić, jeśli przez dłuższy czas nie udało nam się znaleźć ciekawego ogłoszenia. Właśnie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej możemy zostać skierowani do dobrej firmy, która ma akurat braki kadrowe.

Do pracy na krótki okres poszukiwane są najczęściej osoby, za które firmy nie muszą płacić składek na ubezpieczenie. Sezonową pracę mogą więc znaleźć studenci, bezrobotni i dorabiający do zasiłków.

Polecamy: Gdzie w Polsce można znaleźć złoto?

Jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Trzeba powiedzieć otwarcie, że najlepsi pracodawcy otrzymują dziesiątki lub nawet serki CV. Chcąc się wyróżnić spośród tej rzeszy kandydatów, warto się przyłożyć do napisania życiorysu i listu motywacyjnego. Podpowiedzi, a nawet gotowe szablony można łatwo znaleźć w Internecie.

Niezwykle ważnym, ale też stresującym momentem w procesie rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Do niej również powinniśmy się dobrze przygotować – ułożyć sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz dowiedzieć się jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy. Pozwoli nam to wyróżnić się na tle innych kandydatów.

praca na wakacje dla mlodych

Pamiętajmy jednak, że praca sezonowa może też dotyczyć bardzo prostych prac, takich jak zbieranie owoców. Pracodawca, który szuka dodatkowych rąk do pracy, będzie chciał się więc tylko upewnić, czy jesteśmy pracowici i czy można na nas polegać.

Praca sezonowa: Kraków

Najwięcej ofert pracy sezonowej jest oczywiście w dużych miastach i ośrodkach turystycznych. Do obu tych grup można zaliczyć drugie co do wielkości miasto w Polsce – Kraków. Najnowsze oferty pracy wakacyjnej dotyczą obecnie następujących branż:

  • konserwacji zieleni i ogrodnictwa,
  • kierowców UBER BOLT,
  • kelnerów na piątki i soboty,
  • barmanów,
  • baristów,
  • pracowników obsługujących fotobudki,
  • recepcjonistek w gabinetach medycznych,
  • załogi sprzątającej w pokojach hotelowych,
  • ochrony podczas imprez na wakacje,
  • pracowników do produkcji lodów rzemieślniczych,
  • pracowników do klejenia plakatów.
praca sezonowa kraków

Praca sezonowa: Nowy Sącz

Trudniej znaleźć pracę sezonową w innych częściach województwa małopolskiego, ale nie znaczy to, że jest to niemożliwe. Weźmy pod lupę ogłoszenia z ofertami pracy, które pojawiły się ostatnio w Nowym Sączu. Najczęściej w okresie wakacyjnym poszukiwani są pracownicy:

  • do inwentaryzacji towaru,
  • do sprzedaży warzyw,
  • do klejenia plakatów,
  • do roznoszenia ulotek,
  • do prostej pracy biurowej,
  • do pracy przy grillu/ pizzerów,
  • do pracy w szklarni,
  • do pracy w kuchni,
  • do sprzątania,
  • pracownicy gospodarczy,
  • ekspedientki,
  • opiekunki do dzieci,
  • opiekunowie Sali Zabaw,
  • kontrolerzy na parkingu,
  • kelnerki w kawiarni.
praca w wakacje

Praca na wakacje dla młodzieży

Warto zaznaczyć, że w Polsce praca nieletnich jest uregulowana prawnie. Zgodnie z przepisami, pracodawcy mogą zatrudniać jedynie osoby, które ukończyły 15. rok życia i mogą pochwalić się świadectwem ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej.

Zasady te odnoszą się także do sytuacji, gdy chcemy podjąć pracę zarobkową na wakacje. Zatrudnienie zatem może znaleźć wyłącznie młodzież spełniająca powyższe warunki oraz posiadająca świadectwo lekarskie stwierdzające, że dane zajęcie nie zagraża ich zdrowiu.

Choć Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianych i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac wymienia stanowiska niedostępne dla niepełnoletnich, nadal mają oni wiele możliwości.

Praca na wakacje dla niepełnoletnich: gdzie szukać?

Jak szukać pracy sezonowej w okresie letnim, kiedy nie ukończyliśmy jeszcze 18 lat? Możemy robić to w podobny sposób jak w przypadku każdego innego zajęcia. Warto więc przeglądać strony z ogłoszeniami i dołączyć do tematycznych grup w portalach społecznościowych.

Najważniejsze będzie jednak nasze zaangażowanie: możemy sami napisać do interesujących nas firm, nawet jeśli nie prowadzą one obecnie rekrutacji. Warto się także zorientować, czy w naszym mieście działają Ochotnicze Hufce Pracy. Te organizacje rządowe pomagają młodym znaleźć legalne i bezpieczne krótkoterminowe zatrudnienie.

gdzie szukac pracy na wakacje

Praca na wakacje: ile można zarobić?

Nasz przyszłe zajęcie w dużej mierze zależy od rodzaju pracy, miejsca zamieszkania, naszych umiejętności i możliwości samego pracodawcy. Czasami zostanie więc nam zaproponowana tylko sama podstawa, a w innym wypadku możemy liczyć także na premię np. od sprzedaży.

Sprawdźmy, jak to może wyglądać w konkretnych przypadkach:

  • Kelnerom proponuje się najczęściej 20 złotych netto za godzinę pracy, ale napiwki naliczane są już zwykle osobno;
  • Wakacyjne opiekunki do dzieci mogą zarobić ok. 18 złotych za godzinę;
  • Praca w kuchni w małej gastronomii może nam zapewnić zarobki na poziomie co najmniej 15 złotych netto/godzinę;
  • Pokojówka lub ratownik wodny może liczyć na ok. 3000 złotych brutto miesięcznie.

Gdzie szukać pracy sezonowej za granicą?

Jeśli biegle posługujemy się jakimś językiem obcym, możemy też rozważyć wyjazd za granicę. To opcja raczej dla tych odważniejszych, ale przynosi wiele korzyści. Jakich?

Po pierwsze, za granicą zarobimy zdecydowanie więcej, niż podejmując się pracy w Polsce. Taki wyjazd może być też świetną przygodą, możliwością do poszerzenia umiejętności komunikacyjnych oraz nawiązania nowych znajomości.

Są oczywiście także i minusy: niektórym doskwiera rozłąka z bliskimi i poczucie wyobcowania. Największym jednak zagrożeniem jest ryzyko oszustwa czy wykorzystania. Aby tego uniknąć, powinniśmy kierować się pewnymi zasadami, których stosowanie przyda się także w naszym kraju.

Warto pamiętać o sprawdzeniu podmiotu lub pracodawcy, z którym zamierzamy podpisać umowę. Odpowiednio wcześniej powinniśmy uzgodnić też dodatkowe kwestie, takie jak mieszkanie czy wyżywienie.Aby mieć gwarancję wywiązania się z umowy, możemy skorzystać z usług profesjonalnych agencji cieszących się dobrą opinią. Doświadczenie pokazuje, że bywa to bezpieczniejsze niż poleganie na rekomendacji czy zapewnieniach znajomych.