Zawód fizjoterapeuty jest postrzegany jako dość prestiżowy, a co za tym idzie – lukratywny. Czy jest tak w rzeczywistości? Na czym dokładnie polega praca fizjoterapeuty, ile może on zarobić i czy każdy się do tego zajęcia nadaje? Poszukajmy odpowiedzi!
Kim jest fizjoterapeuta?
Zawód fizjoterapeuty należy do zawodów medycznych. Do jego podstawowych zadań należy pomoc w przywróceniu sprawności ruchowej i fizycznej, utraconym np. w wyniku wypadku lub choroby. Wiąże się to więc z posiadaniem konkretnych umiejętności i wiedzy na temat organizmu, ale często potrzeba również zwykłej ludzkiej cierpliwości oraz empatii.
Aby poprawić kondycję pacjenta, złagodzić jego ból lub przywrócić mu sprawność w fizjoterapii wykorzystuje się różne techniki. Należą do nich między innymi terapia manualna, fizykoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, balneoterapia, ćwiczenia, masaże lecznicze, a także manipulacje i mobilizacje.
Do fizjoterapeuty zgłaszają się przede wszystkim osoby z urazami i po wypadkach, ale nie tylko. Pomoc mogą tu uzyskać również pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane, chorzy po udarze i zawale oraz sportowcy,
Zakres obowiązków fizjoterapeuty
Każdy fizjoterapeuta będzie miał nieco inny profil pacjentów i zakres działań, co wynika naturalnie z miejsca zatrudnienia oraz uzyskanych specjalizacji. Możemy jednak wyodrębnić często powtarzające się obowiązki, do których należą:
- zapoznanie się z dokumentacją medyczną. Jest to niezbędne do ułożenia indywidualnego i dostosowanego do potrzeb pacjenta planu fizjoterapii. Specjalista, aby mieć pełen obraz sytuacji, może też wykonać podstawowe testy i badania;
- wykonywanie masaży leczniczych (pomocnych zwłaszcza w łagodzeniu bólu mięśniowego, ścięgnowego i neuropatycznego);
- wykonywanie manipulacji stawowych mających zwiększyć mobilność. Czasami fizjoterapeuci używają w tym celu stymulacji elektrycznej;
- leczenie ciepłem poprawiające krążenie krwi i leczenie zimnem zmniejszające stany zapalne;
- wykorzystywanie specjalistycznego sprzętu;
- edukowanie poprzez dobieranie chorym odpowiednich ćwiczeń do pracy w domu. Fizjoterapeuci mogą również podzielić się wiedzą na temat technik terapeutycznych oraz podpowiedzieć swoim pacjentom, jak zwiększyć swoją aktywność i wrócić do pełnej sprawności;
- wydawanie opinii i orzeczeń odnośnie stanu chorego.
Przeczytaj też: Jak znaleźć pracę po 50? | Kiedy warto zmienić pracę?
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Wydaje się, że praca fizjoterapeuty nie zawsze wynagradzana jest współmiernie do zakresu jego wiedzy i obowiązków. Mediana na tym stanowisku wynosi bowiem 3670 złotych brutto. Więcej niż 4250 złotych brutto zarabia 25% specjalistów i tyle samo otrzymuje najniższe wynagrodzenie, czyli 3240 złotych brutto. Na wysokość pensji wpływa oczywiście staż pracy.
Osoby z tym wykształceniem, które chciałyby zarabiać więcej, często decydują się na pracę za granicą. W Europie zarobki na tym stanowisku sięgają ok. 11 000 złotych brutto, a zatrudniając się w Anglii, można uzyskać wynagrodzenie wartości nawet 15 000 złotych.
Specjaliści, którzy zostają w kraju, zwykle zakładają własny gabinet fizjoterapii, proponując swoim pacjentom także wizyty domowe. W takim wypadku ich średnie miesięczne zarobki wynoszą około 7 000 złotych brutto. Wydaje się to więc najrozsądniejszą ścieżką kariery zawodowej.
Jak zostać fizjoterapeutą?
Fizjoterapeuta oprócz umiejętności manualnych i wiedzy powinien posiadać również szereg kompetencji miękkich. O zawodzie tym warto więc pomyśleć, zwłaszcza jeśli jesteśmy wytrwali, wyrozumiali, odporni emocjonalnie i empatyczni. Praca wymaga kontaktu z pacjentami o różnych charakterach, więc wymienione cechy są niezbędne, by zajęcie to mogło sprawiać nam przyjemność. Poza tym niezbędna jest siła i dobra kondycja.
Żeby wykonywać zawód fizjoterapeuty, należy również na początku spełnić następujące wymagania:
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
- cieszyć się dobrym stanem zdrowia,
- zdobyć kwalifikacje potwierdzone dyplomem, świadectwem bądź innym dokumentem,
- być wolnym od prawomocnych wyroków sądu za umyślne przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajowości,
- posługiwać się językiem polskim w stopniu umożliwiającym wykonanie zawodu.