Gorlice i okolice – co warto zobaczyć?

gorlice i okolice

Gorlice położone pomiędzy Nowym Sączem a Jasłem znane są głównie z pobliskich gór Beskidu Niskiego oraz ciekawej historii związanej z naftą. Gorlice i okolice tego miasta to skarbnica atrakcji, o czym się zaraz przekonasz!

# Ślady Łukasiewicza

Jedną z najbardziej znanych i cenionych gorlickich osobistości jest Ignacy Łukasiewicz. Zasłynął on jako polski farmaceuta i przedsiębiorca, który założył pierwszą na świecie kopalnię naftową. To jemu przypisuje się również wynalezienie lampy naftowej. Jednocześnie był wielkim społecznikiem – wspierał zakładanie sądów, budowę dróg, mostów, szkół, szpitali i innych obiektów użyteczności publicznej. Nic dziwnego, że Gorlice uhonorowało jego dokonania w mieście.

Na pierwsze ślady wybitnego przedsiębiorcy możemy natknąć się już na rynku, a dokładnie w Ratuszu. Jego najstarsza, narożna część pochodzi z lat 1780-1790 i mieściła kiedyś aptekę Łukasiewicza. W wieży budynku codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał „Beskidzkie Echo”.

Warto przyjrzeć się również otoczeniu ratusza, a konkretnie pomnikowi Ignacego Łukasiewicza. Ponad ławeczką ustawiono również rekonstrukcje lampy naftowej. Nie ma w tym przypadku. Pierwsza uliczna lampa naftowa powstała właśnie w Gorlicach. Została zapalona w 1854 roku, a jej istnienie upamiętnia znajdujący się w pobliżu mural.

Przeczytaj też: Ile zarabia nauczyciel? | Jak znaleźć pracę po 50?

# Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalenka”

Na uwagę turystów, którzy chcieliby nieco bardziej zgłębić ten temat, zasługuje również teren dawnej kopalni „Magdalenka”. Obecnie na jej terenie utworzono skansen, w którym zgromadzono przeszło 100-letnie narzędzia i urządzenia oraz inne pamiątki z czasów prosperity. W obiekcie możemy także spróbować sami rozniecić miechem ogień w kuźni i odkuć na kowadle podkowę. Przybyli w to miejsce goście powinni wspiąć się również na wieżę wiertniczą, z której rozciąga się piękna panorama Beskidu Niskiego. 

# Park miejski

Nieco inną kartę historii odsłania zajmujący powierzchnią 24 hektarów park miejski w Gorlicach. Nazwano go bowiem na część Wojciecha Biechońskiego, czyli burmistrza sprawującego swój urząd w latach 1887-1902. W lokalnej społeczności zyskał sobie uznanie głównie za uczestnictwo w Powstaniu Styczniowym oraz zainicjowaniem założenia samego parku. Trzeba przyznać, że ten teren robi wrażenie. Obejmuje m.in. wysoką na 350 m n.p.m. Górę Parkową  i skarpę z odsłoniętymi blokami piaskowca. Ten jeden z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych parków w Polsce może pochwalić się również  starodrzewem tzw. Lasku Sokolskiego

Jakie jeszcze atrakcje skrywają Gorlice i okolice Gorlic? Spójrzmy.

# Cmentarz Żydowski

Na naszą uwagę zasługuje cmentarz żydowski z początków XVIII wieku. W czasie II wojny światowej zmarłych chowano w mogiłach zbiorowych, a cmentarz niestety zdewastowano. Te oraz inne tragiczne dla wyznawców Judaizmu wydarzenia upamiętniono Sidurem Przechodniów. Ma on na celu przypominać o wszystkich obywatelach Gorlic, którzy z niego bezpowrotnie zniknęli. 

# Magurski Park Narodowy

Trzeba przyznać, że Beskid Niski jest niesłusznie niedoceniany. Ci, którzy postanowili się przekonać o jego wartościach przyrodniczych, z pewnością dostrzegą jego urok. Będąc w Gorlicach, wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów na południowy wschód, by znaleźć się w Magurskim Parku Narodowym. To szczególnie trafna propozycja dla szukających spokoju, ale i pięknych widoków turystów, którzy nie chcą się zbytnio forsować. Trasy uważane są za przyjemne i niezbyt wymagające. 

# Wioska Nieznajowa

Kolejne ślady drugiej wojny można znaleźć w tajemniczej wiosce Nieznajowej. Przed rozpoczęciem II wojny światowej nie różniła się wiele od innych miejscowości, jednak już w trakcie konfliktu znacząco się wyludniła. Największe piętno odcisnęła na niej datowana na rok 1947 akcja Wisła – wtedy wynieśli się z niej wszyscy pozostali mieszkańcy. Dziś wygląda niemal identycznie jak wtedy! Razem z wsią Radocyną (opustoszałą w podobnych okolicznościach) stanowią skansen kultury łemkowskiej z początku XX wieku.

# Jezioro Klimkówka

Na koniec naszego zestawienia zostawiliśmy sobie atrakcyjne turystycznie sztuczne Jezioro Klimkówka. Powstało ono w 1994 roku poprzez stworzenie zapory. Dzięki tym działaniom możemy dziś korzystać ze znajdującego się w górskiej dolinie czystego zbiornika wodnego, które chętnie odwiedzają okoliczni mieszkańcy, zwłaszcza w sezonie letnim.

Gorlice i okolice Gorlic to ciekawy kierunek dla turystów, choć nie należy do najpoluralniejszych. Jeśli nie przepadasz za „oklepanymi” miejscami, w których zawsze jest tłoczno – Gorlice z pewnością przypadną Ci do gustu!